SZOLGÁLTATÁSAIM
Valamennyi szolgáltatást a titoktartási kötelezettség betartása mellett biztosítom!
1. Mediáció/Közvetítői eljárás
A mediáció egy sajátos konfliktuskezelő, vitarendező, permegelőző közvetítői eljárás, amelyet képzett szakemberek alkalmazhatnak.
A mediáció során egy független harmadik személy segíti hozzá a folyamatban önként részt vevő feleket a kölcsönösen elfogadható egyezség eléréséhez. Gyakran sikeres olyan esetekben, amelyekben a vitázók már nem képesek egymással eredményesen kommunikálni segítő részvétele nélkül.
A pereskedéstől és a döntőbíróságtól eltérően a mediáció során nincs külső döntéshozó, a felek maguk oldják meg a konfliktust.
A mediáció egyik célja, hogy elkerülhetővé tegye a holtpontra jutást vagy azon átsegítse a feleket, továbbá megakadályozza a vita kiterjedését, és hozzásegítse a feleket a lehetséges megoldások kidolgozásához.
Miért érdemes ezt az eljárást választani? Mert idő- és költség kímélő - a módszer sajátosságainak köszönhetően akár 3 órán belül egyezség köthető; mert békésebb, feszültségmentesebb, mint a bírósági eljárás - a múltbéli sérelmek helyett a hangsúly a jelen vitás kérdéseinek rendezésén van, a jövő konszenzusa érdekében; mert és kivált más hivatalos eljárásokat, és a nyertes-nyertes pozíció jellemzi.
Ajánlom azoknak, akik gyors megoldást keresve, hatékonyan szeretnék rendezni vitás ügyeiket; akiknek a kommunikációhoz semleges, harmadik félre van szükségük; akik önmaguk szeretnek dönteni saját ügyeikben; akiknek elegük van a konfliktusos helyzet okozta feszültségekből.
A mediációs eljárás két szakaszból áll.
I. Előkészítő szakasz, időkerete 1 óra, a felekkel külön történik (lehetőség a feleknek arra, hogy elmondjanak mindent, amit az ügy szempontjából lényegesnek tartanak; a mediátornak pedig arra, hogy megszerezzen minden, számára fontos információt az eset átlátásához).
II. A tárgyalás szakasza, Időkerete 3 óra. Itt történik a felek által hozott vitás kérdések egyenkénti tárgyalása és a felek közti megállapodás rögzítése.
Az alábbi kérdésekben van lehetőség közvetítői eljárás keretében az egyezségkötésre:
- szülők között:
- • együttműködés kérdéseiben,
- • gyermekelhelyezésben,
- • gyermekkel való kapcsolattartásban,
- • korábbi bírósági, gyámhivatali határozat megváltoztatása esetén.
-
- szülő-kamasz gyermek között:
- • érdekellentétek esetén,
- • felmerülő konfliktusokban,
- • családi működést érintő szabályok meghatározásában.
2. Párterápia
Párokkal, házasokkal, válófélben lévőkkel végzett munka.
Ugyan eltérő elnevezéssel illetjük őket, a pár- és családterápia terápiás technikai szempontból ugyanaz. Ami különbözik tehát az a résztvevők száma.
A családterápiához hasonlóan, a párterápia lényege is abban áll, hogy nem a tünethordozó egyént, hanem a párt együttesen tekinti tárgyának. Kiindulópontja, hogy a pár kölcsönös egymásra hatása, interakciója teremti és határozza meg a felek működésének a feltételeit. Az egyes tünet tehát a pár működészavarának a lenyomata.
A párterápia célja a terapeutával közösen feltárni a pár erőforrásait, melyek segítségével előidézhető a változás, a változás mentén pedig javulás érhető el.
A párterápia jellemzően 5-15 alkalomból áll, s a pár aktív részvételével zajlik. Az ülések általában másfél óra időtartamúak, és 2-3 heti rendszerességűek.
3. Kapcsolati tanácsadás (pár- és házassági konzultáció)
Egy párkapcsolat elakadásakor, fejlődésének megtorpanásakor vagy éppen krízise során a felekben rendre felmerül, hogy szakemberhez forduljanak. Azonban nem minden elakadás, megtorpanás vagy krízis esetén van szükség átfogó és mélyreható terápiás megsegítésre. Ilyen esetekben alkalmazunk kapcsolati tanácsadást.
Attól függően, hogy párról vagy házastársról van szó, a kapcsolati tanácsadást szokás pár- vagy házassági tanácsadásnak, ill. konzultációnak is nevezni.
A kapcsolati tanácsadás a terápiás folyamatnál rövidebb, az itt és mostra fókuszáló, konzultatívabb pszichoterápiás módszer.
A párterápiához hasonlóan, a kapcsolati konzultáció is általában másfél óra időtartamban, 2-3 heti rendszerességgel zajlik. Jellemzően 1-5 alkalomból áll, s szintén a pár aktív részvételét igényli.
4. Családterápia
Családokkal, elvált vagy különélő szülőkkel és gyerekeikkel végzett munka.
A párterápiához hasonlóan, a családterápia egy rendszerszemléletű pszichoterápiás irányzat, ami a családdal, a párral való foglalkozás során a hangsúlyt a személyek közötti kapcsolatokra fekteti, ezen keresztül közelít a problémákhoz. A problémákat lehetőségekként kezeli, amik elősegíthetik egy új, a család számára kielégítőbb, boldogabb állapot létrehozását. Igyekszik feltárni a családok erősségeit, erre épít a közös munka során.
A családterápia célja közösen feltárni a család és tagjainak erőforrásait, melyek segítségével változás, a változás mentén pedig a javulás érhető el.
A családterápia 5-15 alkalomból áll, s a család aktív részvételével zajlik. Az ülések az egyéni foglalkozásoknál hosszabbak, általában másfél óra időtartamúak, rendszerességét a probléma jellege határozza meg.